Prof Dr. Orhan Arslan’ın Moderatörlüğünde Mustafa İslamoğlu hocanın katılımıyla Esma-i Hüsna’dan Yansımalar Programı İzmir’de gerçekleşti.

İzmir Karabağlar Halk Eğitimi Merkezi’nden canlı yayınlanan programın ikinci bölümünde “Rab Esması”na devam edildi.

Programın birinci bölümünde Allah’ın rububiyeti, Allah’ın terbiye etmesi vb. konular işlenirken İzmir’de gerçekleşen ikinci bölümde Rab Esması’nın Kur’ani çerçevesi yorumlandı.

İlk inen 30 surede Rab isminin Allah isminden birkaç kat daha fazla gelmesi üzerinde duran Mustafa İslamoğlu, vahyin ilk muhatabı olan bölge müşriklerinin, İbrahim’i dönemden beri gelen ibadetlerine şirk bulaştırdığını ve müşriklerinin Rab kavramı ile ilgili sıkıntıları olduğunu ifade etti.

İslamoğlu, Allah’ın; hayata müdahale etmesi, ibadetleri belirlemesi, peygamber ile vahiy göndermesi, kendilerine neyi yapıp yapmayacağı gibi konularda sıkıntısı olan müşriklerin “Biz babalarımızdan böyle gördük, atalar dinine inanırız” diyerek, Allah’ın Rabb’liğine itiraz olduğunu belirtti. Müşriklerin her an terbiye eden ve hayata müdahale eden Rab’den razı olmadığını ve bu yüzden Rab Esması’nın ilk inen 30 surede daha fazla geçtiğini söyleyerek sözlerine devam etti.

Benzer Yazılar

3 Yorum

  • Program çok güzeldi. Çok faydalandık Allah razı olsun hocamızdan.

   Yusuf
   9 Mart 2018, @ 15:31 Reply
  • İzmir deki kardeşlerimize böyle güzel ve anlamlı bir program yaptıkları için Rahman ve Rahim olan onlardan razı olması duası ile biz Kütahya Kuran Halkaları olarak katılım gerçekleştirdik. Fakat ben ve kardeşim hastalık nedeni ile kardeşlerimiz ile birlikte olmadık bunun üzüntüsünü yaşarken Hilal TV den izleme olanağı bulduğumuzdan dolayıda hamd ettik. Emeğinize ve yüreğine sağlık. Daha nicelerine hep birlikte inşaAllah.

   Recai Bayram
   13 Mart 2018, @ 04:16 Reply

Cevap Yaz

*

*